ساده تر شدن کارها، ارزان تر شدن سیستمها و نرم افزارها، در دسترس بودن امکانات همگی مرهون ابتکارات و اختراعات بشر است که با پیشرفت فناوری در اختیار ما قرار گرفته اند.
پیشتر تصور زندگی بدون آب، گاز، تلفن ویا برق بسیار دردناک و زندگی اینچنینی ناممکن بود. امروزه تصور زندگی بدون اینترنت، گوشی های هوشمند و نرم افزارها و اپلیکیشن های آنلاین ناخوشایند و شاید سخت باشد. تصور کنید روزی را که نتوانید از نرم افزارهای آنلاین و گوشی تلفن همراه خود استفاده کنید؛ و یا دسترسی به ایمیل و یا شبکه های اجتماعی مانند تلگرام نداشته باشید و یا برای پرداخت های روزانه خود به جای رایانه و گوشی تلفن همراهتان بخواهید به بانک مراجعه کنید!

رایانش ابری (Cloud Computing) بعنوان نسل جدیدی از نحوه ارائه خدمات فناوری اطلاعات، امروزه در خیلی از زمینه ها بکار گرفته شده است. یک تعریف خیلی ساده و ملموس، امکان ارائه خدمات و سرویسهای نرم افزاری بر روی بستر اینترنت نمونه ای از استفاده از رایانش ابری می باشد. یه این گونه خدمت رسانی، “نرم افزار بعنوان سرویس (Software As A Service-SAAS) گفته می شود.
در حدود یک دهه است که شرکت های پیشرو در عرصه فناوری اطلاعات در دنیا همچون گوگل، آمازون، مایکروسافت، IBM بسیاری از خدمات خود را با شرایط مناسب، در محیطی امن و با قیمت بسیار ارزان بر بستر فضای ابری ارائه می دهند.

در ایران اما این مفهوم و این نحوه ارائه نرم افزار چندان پیشرفتی نداشته است. عدم ارائه محصولات نرم افزاری به این شکل دلایل فنی و غیرفنی بسیاری دارد اما این عدم ارائه و عدم استفاده به معنای عدم نیاز جامعه به این نوع محصولات نمی باشد.